Reservation from mobilization: new rules for critical enterprises from December 01, 2024

З 1 грудня 2024 року набувають чинності нові правила бронювання військовозобов’язаних працівників, затверджені Постановою КМУ № 1332. Документ запроваджує суттєві зміни, які стосуються як процедури, так і умов отримання відстрочки. Асоціація «Паливно-енергетичного бізнесу» підготувала детальний огляд ключових змін, які вплинуть на бізнес, та пояснимо, як підготуватися до нових вимог.
Відстрочки втратять усі, кого бронювали за нормами постанови КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Постанова № 76).
Так, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки та ті, які були надані військовозобов’язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (портал «Дія») до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 р.
Всі діючі бронювання втратять чинність максимум 28.02.2025 і після цього можна буде перебронювати працівників через Дію. Потрібно враховувати, що працівника, який був заброньований, зможуть мобілізувати, після 28.02.2025, якщо підприємство не встигне його забронювати.
Процедура бронювання поновиться з 1 грудня 2024 року і проходитиме виключно через портал “Дія”. Час на опрацювання – 72 години з моменту формування списку на порталі «Дія».
Інформація (відомості, дані) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі.
У разі відсутності у критично важливого підприємства, критично важливої установи коду згідно з ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку засобами Порталу Дія критично важливе підприємство, критично важлива установа подають список до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення їх критично важливим підприємством, критично важливою установою.
Оскільки бронювання відбуватиметься електронним шляхом (через портал «Дія»), подати на бронювання можна буде лише того працівника, у якого попереднє бронювання закінчилося.
Всі критично важливі установи мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року.
При цьому, термін дії рішень про визнання критично важливим не закінчується автоматично, але буде переглянуто у тримісячний термін. Така вимога випливає із пункту 7 Постанови № 1332.
Водночас, такий статус, якщо він закінчується до 30 листопада, автоматично продовжується до 31 грудня 2024 року (підпункт 5 пункту 2 Постанови № 1332).
Таким чином, всім підприємствам, які раніше отримали статус критично важливого, доведеться повторно отримувати (підтверджувати) свій статус з урахуванням нових критеріїв:

  • відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства, установи, організації;
  • розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників: підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією (тобто не менше 20 000 грн.), так званий «зарплатний критерій».
    При цьому зарплата працівника, що бронюється, теж має становити не менше 20 тисяч гривень за кожний місяць останнього звітного періоду (квартал).

Незважаючи на те, що з 01 грудня 2024 року бронювання здійснюється виключно в електронному вигляді, можливість отримання статусу критичного важливого підприємства через «Дію» не передбачена.
Так, відповідно до п. 4 Критеріїв № 76 визначення підприємства, установи, організації критично важливими здійснює центральний орган виконавчої влади, інший держорган, орган державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, за відповідною сферою управління та галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Після отримання (підтвердження) статусу критично важливого таке підприємство зможе приступити до бронювання своїх працівників.
Радимо підприємствам враховувати ту обставину, що на практиці отримання рішення про визнання критичним, займає від місяця до півтора.

Скільки працівників зможе забронювати критичне підприємство  за новим порядком. Тут все залишилось без змін: 50% від загальної кількості військовозобов’язаних відповідно до п. 8 нової редакції Порядку бронювання. (Є певні виключення, зокрема для підприємств ОПК, ПЕК, які можуть забронювати 100% своїх військовозобов’язаних працівників).
З огляду на запровадження зарплатного критерію, який дає право критичному підприємству бронювати лише того працівника заробітна плата якого в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) повинна бути не нижче 20 000 грн, такому підприємству не вдасться забронювати працівника, якого щойно прийняли на роботу. При цьому, якщо на критичному підприємстві лише один працівник, його можна буде забронювати відповідно до п. 13 нової редакції Порядку бронювання.
На який строк надаватимуть відстрочку працівникам критично важливих підприємств. Тут все залишилось без змін: на 12 місяців відповідно до п. 2 нової редакції Порядку бронювання.
Зазнали змін принцип визначення загальної кількості військовозобов’язаних. Так, у загальній кількості військовозобов’язаних, не враховуються військовозобов’язані жінки. Працівників, які мають право на відстрочку, можна враховувати до загальної кількості військовозобов’язаних.

Нові правила бронювання є значущим кроком до цифровізації та підвищення прозорості процедур. Проте, від бізнесу це вимагає оперативної підготовки: підтвердження статусу критично важливого підприємства, адаптації до процесів через портал «Дія» та забезпечення відповідності новим критеріям. Завчасна підготовка дозволить уникнути ризиків мобілізації ключових працівників та зберегти стабільність роботи компаній. Асоціація рекомендує ретельно вивчити нововведення, щоб адаптуватися до змін і зберегти конкурентоспроможність.