8 вересня Україна святкує День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості. Але зараз українська паливна галузь зіткнулася з серйозними викликами. Напередодні професійного свята ми зробили огляд ситуації – як зараз живе і які труднощі долає паливна сфера.
Понад 2,5 роки триває повномасштабна війна з росією. Соціально-економічна ситуація в Україні залишається складною, і паливний ринок переживає серйозні випробування. З початку війни багато нафтопереробних заводів опинилися під ракетними ударами росіян, український ринок був змушений переорієнтуватися на європейський імпорт.
З початку повномасштабного конфлікту Україна, диверсифікувавши джерела постачань пального, знизила залежність від росії та Білорусі. Наразі основні постачання пального надходять з ЄС. Однак складна логістика воєнного часу впливає на внутрішні ціни. За цей період ціни на пальне зросли майже вдвічі, і, на жаль, це не межа — ціни будуть зростати й надалі.
Тим часом у Верховній Раді останніми тижнями триває робота над законопроєктом №11416-д, який передбачає підвищення податків, в тому числі для учасників паливного ринку. Якщо проєкт ухвалять у чинній редакції, ритейлери будуть змушені щомісячно сплачувати авансові внески від 30 до 80 тисяч гривень за кожне місце роздрібної торгівлі пальним — залежно від видів пального, що реалізуються, та наявності ліцензії на продаж тютюнових і алкогольних товарів. Відповідно, цей податок буде включений у кінцеву вартість пального.
«Якщо говорити не про великих ритейлерів, а про невеликі регіональні мережі, які обслуговують значну частину населення, то зміни в законодавстві можуть посилити навантаження на бізнес. У нинішніх складних умовах багато хто з них працює «в нуль«, але зберігають робочі місця й, що не менш важливо, забезпечують людей паливом, — пояснює юристка Аліна Потапович, членкиня Асоціації «Паливно-енергетичного бізнесу». — Очевидно, що підвищення податків вони закладуть у ціну пального або будуть змушені закритися. У такому разі багато населених пунктів можуть стикнутися з труднощами щодо доступності пального. Є надія, що влада враховуватиме ситуацію та вестиме діалог з представниками малого і середнього бізнесу і суспільством».
Крім того, енергетичні потужності країни перебувають у складному стані і зараз, певною мірою, також залежать від звичайного палива, яке можна купити на будь-якій заправці. Графіки відключень електроенергії торкнулися як споживачів, так і бізнесу. Багато хто змушений купувати та використовувати генератори. За оцінками експертів, майбутня зима стане однією з найскладніших в історії незалежної України. Логічно, що за таких умов реалізація пального повинна бути безперебійною, щоб забезпечити потреби населення та уникнути повторного дефіциту пального, як це було у 2022 році.
Для полегшення ситуації в енергетиці уряд розробив спеціальну програму з підвищення енергонезалежності. Фізичні особи можуть отримати кредит під 0% на придбання генераторів, що виробляють електроенергію з альтернативних джерел — наприклад, сонячних панелей або вітрогенераторів із системою накопичення енергії. Для бізнесу також діє спеціальна програма для придбання генераторів. Отже, можна припустити, що в найближчі роки використання побутових альтернативних джерел енергії в Україні тільки зростатиме, що може дати додатковий імпульс для розвитку економіки й енергетичного сектора. Протистояти викликам поодинці – складно, тож різні сфери бізнесу об’єднуються для вирішення нагальних питань та розвитку галузей.
«Наша Асоціація «Паливно-енергетичного бізнесу» не лише об’єднує представників паливно-енергетичної галузі — виробників і постачальників пального, експертів і консультантів з різних куточків України, а й працює над напрямами постачання енергії, розвитку альтернативної енергетики, енергоефективності підприємств і громад. Ми розробляємо проєкти і стандарти, надаємо інформаційний супровід з питань фінансування та грантів для бізнесу, а також інформаційно-консультаційний супровід щодо юридичних і податкових питань для малого і середнього бізнесу в паливно-енергетичній сфері. У нинішні складні часи всі ці напрямки є дуже важливими для виживання бізнесу та забезпечення комфорту українців», — підкреслив засновник і голова Асоціації паливно-енергетичного бізнесу Ігор Хіргій.
Залишити відповідь